PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 28.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Kostel sv. Vincence [ Kostel nebo katedrála ]

První zmínka o existenci kostela doudlebského pochází z roku 1143, kdy prameny uvádí, že v Doudlebech jest fara. Původní budova byla patrně dřevěná, neboť po ní nezbylo ani stopy. Nejstarší gotická část nynějšího chrámu je dnešní sákristie a presbyteriář, jenž pochází nejméně ze 14. století.

Sákristie i presbyteriář mají gotické křížové klenby, ve stěnách kněžiště se na pravé straně zachoval gotický sanktuář z konce 15. století (místo pro uchování svátosti oltářní) a vlevo gotické sedile (výklenek ve stěně, určený k sezení a opatřený lavičkou). V sákristii byly v roce 1903 objeveny a odkryty starobylé fresky, představující Narození Páně a další výjevy z života Kristova a Panny Marie, jež jsou kladeny do doby okolo roku 1350.

Chrámová loď byla přistavena později. Její dnešní plochostropá podoba pochází z let 1708 - 1709, kdy byla podle návrhu Pavla Bayera provedena také stavba věže s podklenutou kruchtou. V téže době byl kostel zbarokizován Petrem de Maggim.

Dnešní zařízení i podoba kostela pochází z 1. poloviny 18. století. K jeho vzácnějším památkám patří obraz Panny Marie (Doudlebské madony). Obraz se nachází na hlavním oltáři. Levý boční oltář je zasvěcen sv. Boží rodině. Hlavní obraz představuje sv. Vincence. Pravý boční oltář je zasvěcen sv. Barboře, jejíž obraz na něm také dominuje.

Pozoruhodným zbytkem původní výzdoby je Pieta z doby okolo roku 1500. Nachází se v pravé části chrámové lodi a je vedle obrazu Madony nejvzácnější součástí interiéru kostela. V kostele jsou dvě křtitelnice, jedna velká kamenná a druhá menší z červeného mramoru. V levém koutě kostela je ve zdi zasazeno několik náhrobních kamenů, které dříve kryly kostelní krypty.

Z dřívějšího vybavení chrámu se dochovalo šest velkých obrazů z roku 1494, představujících: Poslední večeři Páně, ukřižování, Navštívení P. Marie, Seslání Ducha Svatého, Smrt Panny Marie a Klanění sv. Tří králů. Dochoval se také menší obraz z 1. čtvrtiny 16. století se sv. Kateřinou a Dorotou. Obrazy byly dříve uloženy v městském muzeu v Českých Budějovicích a dnes se nalézají v Alšově jihočeské galerii na Hluboké.

Z kostela sv. Vincence se odjakživa ozýval zvuk zvonů. Před 1. světovou válkou náležely kostelu zvony čtyři, v roce 1916 byly však dva odebrány na výrobu válečné munice. V roce 1932 byly pořízeny dva zvony nové, na které se farníci skládali v dobrovolných sbírkách asi po dva roky. Žel bohu, byly oba v následujících válečných letech znovu odebrány. Proto visí dnes na věži pouze dva, velký "poledňák" a malý umíráček sv. Tří králů, který má cenu archeologickou, protože pochází ze 14. století.

Na jižní straně chrámové lodi se nalézají sluneční hodiny s postavou P. Marie, dnes již velmi zašlé. Dnešní věžní hodiny jsou na věži od roku 1964, kdy byly odkoupeny od KÚNZ České Budějovice a opraveny v závodě Elektročas Praha, podle přání Vojtěcha Sovy ze Straňan, který na jejich koupi odkázal svojí vkladní knížku.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://doudleby.elsatnet.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 05.08.2004 v 12:12 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA